- Reklama -magazín
HomeBytTurecko se průzkumů nevdalo, podle Řecka riskuje sankce

Turecko se průzkumů nevdalo, podle Řecka riskuje sankce

-

Řecko ve čtvrtek uvedlo, že sousední Turecko dosud odmítlo přijmout opatření požadovaná Evropskou unií, aby se vyhnulo sankcím ze strany eurobloku.

Mluvčí řecké vlády Stelios PETS poznamenal, že pokračující turecký průzkum ložisek nerostného bohatství ve východním Středomoří podkopává úsilí o opětovné zahájení rozhovorů, jejichž cílem by mělo být vyřešení dlouholetého sporu týkajícího se námořních hranic.


„Evropa není naivní. Turecko dostalo příležitost a čas na to, aby změnilo kurz. Bylo rozhodnuto tak nečinil,“ uvedl ve čtvrtek PETS.

Na setkání lídrů EU ve dnech 10. a 11. prosince se proto očekává, že prodiskutují i ​​otázku vztahů Turecka a dvou členských států Unie – Řecka a Kypru.

Ankara v srpnu vyslala plavidlo Oruc Reis v doprovodu několika vojenských lodí do vod, které považují za své Řekové a Kypřané.

Vznikla tak hrozba vojenské konfrontace mezi dvěma členskými zeměmi NATO. Evropská unie tureckou misi odsoudila.

Začátkem tohoto měsíce se plavidlo Oruc Reis ze sporné oblasti vrátilo do Turecka na údržbu. Později však do regionu opět přišlo v doprovodu dvou podpůrných lodí.

Turecko tvrdí, že EU se ve sporu nespravedlivě postavila na stranu Řecka a Kypru. Vysoce postavený poradce tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana se minulý týden setkal v Bruselu s nejvyššími představiteli EU. Tvrdí, že jeho vláda je nadále ochotna pokračovat v jednáních s Řeckem.

Mohlo by Vás zajímat

spot_img