- Reklama -magazín
HomeDůmVybíráme osvětlení do koupelny. Víte, jak na to?

Vybíráme osvětlení do koupelny. Víte, jak na to?

-

V koupelně trávíme hodně času. Je místem hygieny i relaxace. Směřují tam naše první kroky hned ráno a zároveň je i posledním místem, které navštěvujeme večer před spaním. Správný výběr osvětlení a jeho umístění hrají důležitou roli pro vytvoření bezpečného místa s příjemnou atmosférou.

Vybíráme osvětlení do koupelny. Víte, jak na to?
Vybíráme osvětlení do koupelny. Víte, jak na to? (Foto: PR)
Bezpečnost na prvním místě
Koupelny v panelových bytech bývají malé a bezokenné prostory, kterým je třeba dodat dostatek světla. Jde o prostředí se zvýšenou vlhkostí vzduchu, ve kterém dochází k přímému styku s vodou. Pamatujte na to, že pro osvětlení v koupelně jsou kladeny zvláštní požadavky a při nedodržení technických norem může snadno dojít k úrazu.

IP krytí
IP krytí je opatření, které poskytuje ochranu elektrického předmětu před vniknutím cizích předmětů, vody či prachu. Označuje se kódem IP, ke kterému se přidávají dvě doplňkové čísla. První číslice IP krytí označuje stupeň ochrany před dotykem nebezpečných částí a před vniknutím pevných těles. Druhá číslice zase udává stupeň ochrany před vniknutím vody. Obecně platí, že čím vyšší je číslice, tím lepší ochranu svítidlo zajišťuje a je pro použití v koupelně bezpečnější. Prostor koupelny se dá rozdělit do několika zón, přičemž každá zóna jasně určuje, jaký typ svítidla je možné v daném místě z hlediska IP krytí použít.

Barva světla
Obecně se do koupelny doporučuje spíše chladnější bílý tón světla, který je pocitově neutrální a zvyšuje bdělost. Vnímání světla je však individuální záležitost, proto barvu světla do koupelny volte podle toho, jaká barevná teplota vyhovuje právě vám.

Jak rozmístit osvětlení?
Většině koupelen v bytech chybí přirozené denní osvětlení. Základem by mělo být centrální osvětlení, které je doprovázeno doplňkovými svítidly. K doplňkovým patří osvětlení zrcadla či tlumené světlo na navození příjemné relaxační atmosféry.

Mohlo by Vás zajímat

spot_img