- Reklama -magazín
HomeBytTichý byt s moderní dispozicí založili na tradičních principech

Tichý byt s moderní dispozicí založili na tradičních principech

-

Mladý pár si vyhlédl dvoupodlažní dům z poloviny minulého století. Městský dům byl již více než 20 let zanedbáván. Stavba vyžadovala kompletní rekonstrukci.

Nevelká stavba je součástí skupiny osmi menších dvojdomů, na kterých se již podepsali různé úpravy majitelů. Přestože oproti originálu vypadají dost odlišně, stále jsou na nich viditelné stopy původního modernismu. Úkolem architektů bylo navrhnout plážový dům, který by byl neformální, flexibilní, měl by silný vztah k okolí a zároveň by respektoval již existující budovu. Nezbytností také bylo rozšíření přízemí i prvního patra.

Přečtěte si také
Moderní víkendová usedlost navázala na tradiční lidovou architekturu
Z pozemku ubylo ve prospěch přízemí
Jediným vhodným způsobem, jak se dalo rozšířit přízemí, bylo rozšíření směrem k zadní části pozemku orientované na východ. Díky vytvoření dvou teras se do interiéru dostalo podstatně více světla, než bylo původně. Více prostoru na patře se podařilo vytvořit úpravou střechy do tvaru motýlích křídel.

původní stav
Původní stav. Zdroj: João Morgado

More vtieklo i do interiéru
Dům nabízí fascinující výhledy. Je orientován na východ a západ, proto ze všech místností vidno řeku Cávado a její setkání s Atlantickým oceánem. Právě z tohoto důvodu se nedalo odolat pokušení zvětšit původní okna. Otevřením fasády vznikl téměř absolutní průnik mezi interiérem a exteriérem. Moře i řeka se staly přímo součástí interiéru.

Dvoupodlažní rodinný dům s prosklenou fasádou
Úkolem architektů bylo navrhnout plážový dům, který by byl neformální, flexibilní, měl by silný vztah k okolí a zároveň by respektoval již existující budovu. Zdroj: João Morgado

Otevřené přízemí a žádné chodby
„Casa da Marginal“ – jak nazvali projekt architekti, je víkendový dům. To se odráží i na jeho vnitřním uspořádání.

Moderní obývací pokoj s bílým pohovkou
Celé přízemí je navrženo tak, aby všechny prostory navzájem komunikovali – kuchyň, obývací pokoj, jídelní část, koupelna i pokoj pro hosty. Zdroj: João Morgado

Celé přízemí je navrženo tak, aby všechny prostory navzájem komunikovali – kuchyň, obývací pokoj, jídelní část, koupelna i pokoj pro hosty. Nenajdete zde žádné chodby. V prvním patře se nachází jen hlavní ložnice, která vizuálně komunikuje s mořem.

Přečtěte si také
Unikátní víkendový domek, který mění dispozici podle potřeb domácích
Letní, ale nejen na léto
„Je to dům, který podporuje setkávání, blízkost, dlouhé stolování, sluneční odpoledne strávené na zahradě nebo zimní večery u krbu. Casa da Marginal je projekt bez přetvářky, bez formálního exhibicionismu, bez malicherností. Je to tichý dům s moderní dispozicí, založený na tradičních principech. „

Mohlo by Vás zajímat

spot_img