Zajímáte se o hedge fondy a nevíte, co to vlastně znamená? Jsou to speciální fondy, sloužící k investicím s vysokým ziskem nebo ztrátou. Investuje se s nimi po celém světě a dostávají se postupně i k běžným investorům.
K čemu slouží hedgeové fondy
Je to způsob investování, který snižuje riziko ztráty tak, že působí jako prostředek kolektivního investování. Hedge fond investuje peníze několika investorů do různých akcií, dluhopisů, opcí, komodit, nástrojů investičního trhu nebo cenných papírů.
Výnosy z hedge fundů se rozdělují podle výše vložených investic jednotlivými investory. Mají mnoho výhod, jsou s nimi však spjata i vyšší rizika.
Výhody
Hlavní výhodou hedge fondů je vyšší výnos než u fondů obvyklých. Díky typicky velkému počtu investorů operuje hedge fond s řádově větším množstvím peněz než fondy normální a peníze můžou být poté investovány do větších projektů, které bývají úspěšnější a nesou vyšší výnosy.
Hedge fondy mívají agresivnější a rizikovější strategie ve srovnání s investičními fondy, to umožňuje investorům opět generování vyšších zisků.
Výnos je očekáván i při poklesu tržní hodnoty investic nebo v případě hospodářských krizí. Také nejsou závislé na akciových trzích a neřídí se jejich vzestupy a pády.
Nevýhody
Investování do hedge fondů nemusí být však vždy tak růžové, jak se může zdát. Hedge fondy spolu nesou u jistou dávku rizika a každý investor musí být velice obezřetný, jakému hedge fondu své finanční prostředky svěří. Je potřeba mít zkušeného makléře nebo vlastní bohaté zkušenosti s investováním a orientací v tržním prostředí i na akciových burzách.
Dále se u hedge fondů očekává převážně velká investice, takže investor musí mít dostatek peněz, aby mohl s investováním vůbec začít.
Dříve tyto fondy ovládali pouze zkušení makléři, postupně se však dostaly i mezi běžné investory. Někteří se však v problematice příliš neorientují a mohou snadno narazit na podvodníky a přijít tak o své peníze.
U některých investičních strategií také nastává vysoké riziko, že se investoři v dlouhodobém časovém horizontu položí a mohou i zkrachovat. Investice se tak nevrátí zpět. Navíc investování do hedge fondů je dlouhodobá záležitost a návratnost peněz se koná v delším časovém horizontu než u obvyklých investicí.
Druhy hedge fondů
Investování do hedge fondů se dělí na několik druhů.
Soukromé fondy jsou do 50 investorů s neomezenou výší investic a vztahy investorů jsou bližší. Může se jednat o rodiny nebo obchodní partnery, či přátele. Veřejný fond je určen k vysokým investicím a je řízen regulačními orgány, které upozorní investora na všechna rizika s ním spojená.
Profesionální fond je určen pro banky, obchodní společnosti, velké firmy nebo další větší instituce. Minimální investice je 100 000 dolarů. Dalším druhem hedge fondu je fond zahraniční, který lze založit například na Seychelách, je uznán burzou cenných papírů a pojí se s ním výhody offshorové jurisdikce.
Založení hedge fondu
Hedge fondy mohou být založeny jako družstva, komanditní společnosti či jiné formy společnosti. K založení fondu je potřeba licence. Tu vydává úřad pro finanční služby a je potřeba si podat žádost, ke které patří další náležitosti.
Jak bylo zmíněno výše, hedge fond lze založit i v zahraničí, dokonce je to někdy velice výhodné. Offshore destinace často nabízí pro hedge fondy velice přátelské právní prostředí. V případě zájmu vám s celou problematikou hedge fondů rádi poradí na stránkách registrační agentury Parkerhill.cz.