Kromě toho že je nepříjemný, může vlhký vzduch způsobit i poškození interiéru vašeho domu a podporovat množení roztočů. Kondenzace na oknech či zhoršení alergických symptomů představují jen zlomek signálů, že vlhkost ve vašem domě či bytě je nad normálem.
Jak udržet správnou vlhkost v interiéru?
Jak udržet správnou vlhkost v interiéru? (Zdroj: vzdusin.sk)
Projevy vysoké vlhkosti vzduchu
Vysoká i nízká vlhkost, oba extrémy nepůsobí na zdraví člověka pozitivní. Běžnými projevy při vysoké vlhkosti vzduchu jsou alergické reakce, plesnivý zápach a růst plísní na stěnách či kondenzace vlhkosti na oknech. Z dlouhodobého hlediska to může vést k poškození vybavení interiéru, zhoršení průběhu alergií a ke vznikem nových onemocnění.
Absolutní a relativní vlhkost
Vlhkost se často spojuje s pocitem dusna, který zažíváme během horkých letních dnů. Vlhkost jako takovou však musíme rozlišovat na relativní a absolutní. Absolutní vlhkost vyjadřuje množství gramů vody, respektive vodní páry, v množství gramů vzduchu. Na druhé straně „stojí“ relativní vlhkost vyjadřující procento maximálního obsahu vlhkosti ve vzduchu. Důležitým činitelem zde je i teplota, protože čím je vzduch teplejší, tím větší množství vlhkosti ví přijmout.
Jak vlhkost souvisí s pocením
Obecně jsou lidé velmi citliví na okolní vlhkost, což je dáno fyziologicky. Naše pokožka se totiž při zbavování se vlhkosti spoléhá na vzduch. Pocení představuje způsob jak udržet stálou teplotu a v případě potřeby se ochladit. To je také důvod, proč jste zpocení a cítíte horko tehdy, když je vlhkost vysoká. A naopak, pokud je relativní vlhkost nízká, cítíte se chladnější – pot se rychle odpaří.
Doporučená vlhkost
Podle obecných standardů se doporučuje udržovat v interiérech vlhkost vzduchu na úrovni 45 – 60%. V zimě a během topné sezóny se ale vlhkost vzduchu v mnoha domácnostech pohybuje pod touto hranicí, což má za následek vysychání sliznic a respirační problémy. V takových případech je řešení zvlhčovač, v opačných (při překročení doporučené hranice vlhkosti) zase odvlhčovač.
Jak funguje odvlhčovač
Odvlhčovače jsou zařízení redukující vlhkost vzduchu ve vzduchu. Pracují na principu sání vzduchu přes chladící spirálu, přičemž se vlhkost při tomto procesu zachytí a suchý vzduch se po zahřátí na původní teplotu vrátí do místnosti. Výsledkem může být to, že odvlhčovače mírně zvýší teplotu v interiéru.
Jak vybrat správný
Odvlhčovač vybírejte podle účinnosti. Tento údaj napovídá kolik litrů vody je spotřebič schopen ze vzduchu odstranit během 24hodin. Sáhněte raději po výkonnějším zařízení, protože méně výkonný odvlhčovač může běžet nepřetržitě a vlhkost se na požadovanou hodnotu nemusí nikdy snížit. Dalším důležitým parametrem je vzduchový výkon. Ten si snadno vypočítáte vynásobením plochy podlahy a výšky stropu. Číslo vynásobte dvěma a dostanete minimální potřebný vzduchový výkon pro tu kterou místnost.